Бидејќи електричните возила стануваат сè повеќе популарни, имаме поголема понуда на модели и пониски цени. Од влијанието врз животната средина до заштедите што можете да ги направите на гориво, данок и трошоци за одржување, електричните возила можат да ви помогнат да заштедите значителни суми пари.

Ова се дел од најголемите предности…

Цената на електричните автомобили

ЕВ-а нудат извонредна вредност на долг рок и можат да бидат одлична инвестиција за возачите кои бараат поевтин, поефикасен начин за движење. Како и традиционалните бензински и дизел возила, трошоците за купување електричен автомобил варираат во зависност од марка, модел, карактеристики и тип. Постои ЕВ што одговара на скоро секој буџет и нашата алатка за избирање автомобили е дизајнирана да ви помогне да го најдете вашиот совршен автомобил брзо и лесно.

Поевтино за одржување

Додека цената на едно ЕВ може да биде слична на повеќето споредливи бензински или дизел автомобили, трошоците за управување со нив се значително поевтини, особено во текот на целиот животен век на возилото. Од даночни олеснувања и специјални државни дотации до зголемена ефикасност на горивото, пониска цена на електрична енергија и намалени барања за одржување, можете да потрошите многу помалку на електрично возило отколку што го трошите на вашиот сегашен автомобил.

Целосно електричните автомобили се дизајнирани да бидат што е можно поефикасни и генерално има 3 главни компоненти кои го напојуваат возилото; полначот, инверторот и моторот. Ова значи дека има многу помалку абење на автомобилот и мал стрес на моторот, со помалку подвижни делови подложни на оштетување. Сето ова значи дека ретко ќе мора да го сервисирате вашиот ЕВ и трошоците за работа и поправка се минимални.

Подобро за околината, подобро за вас

Целосно електричните автомобили имаат нула емисии на задната цевка што ги прави зелени, почисти и подобри за животната средина од бензинските или дизел автомобилите. Plug-in хибрид спарува мала батерија и електричен мотор, со типичен опсег од околу 30 милји, со бензински или дизел мотор што троши на штета на горивото. Приклучните хибриди управувани во електричен режим емитуваат нула емисии на задната цевка и електричниот опсег е во рамките на просечното дневно растојание на Велика Британија од 30 милји.

Помалите емисии значат намалени стакленички гасови, што му овозможува на Велика Британија да се движи кон одржливи, обновливи извори на електрична енергија.

Со понова технологија што помага да се создадат уште поеколошки батерии, напредок во водород и уште поефикасни, потивки мотори на ЕВ, иднината на возењето е светла и чиста.

Брзо, лесно домашно полнење

Полнењето на вашиот ЕВ дома е економично, едноставно и брзо. Компактна единица за полнење дома за сите временски услови може да биде надвор од вашиот дом и ќе имате право на грант од 350 фунти за покривање на инсталацијата.

Откако ќе се инсталира, ќе можете да го полните вашиот EV со едноставно вклучување на кабелот за полнење кога ќе се паркирате. Лесно е како полнење на вашиот мобилен телефон. Користејќи приклучок за домашно полнење од 7kW, повеќето ЕВ-уреди можат да се полнат со полн капацитет за околу 5-10 часа, така што вашиот автомобил ќе биде подготвен за работа кога сте. Брзите полначи можат да го забрзаат процесот уште повеќе, полнејќи ги повеќето автомобили на околу 80% за помалку од еден час.

Потивко, попријатно искуство со возењето

Една од првите работи што возачите ги забележуваат при префрлување на електричен автомобил е тишината на возилото, што создава далеку поудобно, релаксирачко возачко искуство.

Сите електрични автомобили имаат моментален вртежен момент, што значи дека секогаш ќе имате моќност веднаш до вашите прсти. Веднаш штом ќе го удрите гасот, ќе добиете брз одговор и наплив на брзина од автомобилот, што ги прави овие возила идеални за градско возење.

Батериите во ЕВ често се наоѓаат во подот на автомобилот, што обезбедува одлична рамнотежа и дистрибуција на тежината. Ова значи дека ракувањето околу аглите и кривините е напорно и сигурно. Поштенете низ сообраќајот и движете се низ градот во удобен, чист и тивок автомобил. Зарем не треба така да се вози возењето?

Иднината на возењето е електрична

Предностите од возењето електрични автомобили се јасни. Бидејќи во моментов се развиваат возбудливи нови технологии, кои ветуваат дека ќе го намалат времето на полнење на минути, значително ќе го прошират опсегот и дополнително ќе ги подобрат безбедносните карактеристики и автоматизацијата, никогаш немало подобро време да се префрлиме на управување со ЕВ.